Home Cricket News Vijay Hazare Trophy 2021: Squads, Group, And Schedules And Live Streaming Details

Vijay Hazare Trophy 2021: Squads, Group, And Schedules And Live Streaming Details

Mumbai Vijay Hazare Trophy

The Vijay Hazare Trophy 2021 will commence on December 8 with 19 games across all five Elite and 1 Plate groups. Mumbai are the defending champions, who defeated Uttar Pradesh earlier this to win the domestic 50-over competition.

Some of the best domestic cricketers will feature in the Vijay Hazare Trophy and will be keen to make a mark with the IPL 2022 auction scheduled in a couple of months’ time.

Here are all the details you need to know of the upcoming season.

Prominent squads

Elite Group A

Gujarat: Saurav Chauhan, Bhargav Merai, Dhruv Raval, Het Patel (wk), Ripal Patel, Rahul Shah, Umang Kumar, Karan Patel, Piyush Chawla, Roosh Kalaria, Chintan Gaja, Tejas Patel, Mehul Patel, Abhiinav Tandel, Siddharth Desai, Hardik Patel, Hemang Patel, Parth Vaghani and Kathan Patel.

Vidarbha: Faiz Fazal (C), Akshay Wadkar, Atharva Taide, Ganesh Satish, Apoorv Wankhede, Jitesh Sharma, Yash Rathod, Shubham Dubey, Siddhesh Wath, Aditya Sarvate, Akshay Wakhare, Harsh Dubey, Akshay Karnewar, Lalit Yadav, Siddhesh Neral, Aditya Thakre, Darshan Nalkande, Yash Thakur, R Sanjay and Ganesh Bhosale.

Elite Group B

Bengal: Sudip Chatterjee (c), Shreevats Goswami, Abhishek Das, Anustup Majumdar, Sumanta Gupta, Ritwik Roy Chowdhury, Ranjot Singh Khaira, Suvankar Bal, Kaif Ahmad, Pradipta Pramanik, Writtick Chatterjee, Shahbaz Ahamad, Karan Lal, Sujit Kumar Yadav, Mukesh Kumar, Akash Deep, Geet Puri, Mohammad Kaif, Sayan Sekhar Mondal and Sayan Ghosh.

KarnatakaManish Pandey (C) Rohan Kadam, Samarth R (VC), Karun Nair, Siddharth K V, Abhinav Manohar, Nischal D, Sharath B R, Sharath Srinivas, Suchith J, Shreyas Gopal, K C Cariappa, Ritesh Bhatkal, Pravin Dubey, Vidyadhar Patil, Koushik V, Prateek Jain, Darshan M B, Vyshak V and Venkatesh M.

Tamil Nadu: Vijay Shankar (c), N Jagadeesan (vice-captain), Dinesh Karthik, C Hari Nishaanth, M Shahrukh Khan, R Sai Kishore, M Ashwin, Sandeep Warrier, M S Washington Sundar, M Siddharth, B Sai Sudharsan, V Ganga Sridhar Raju, M Mohammed, J Kousik, P Saravana Kumar, L Suryapprakash, B Indrajith, R Sanjay Yadav, M Kaushik Gandhi, R Silambarasan

Mumbai: Shams Mulani (C), Yashasvi Jaiswal, Arman Jaffer, Akarshit Gomel, Sagar Mishra, Siddhesh Lad, Shivam Dube, Hardik Tamore, Prasad Pawar, Tanush Kotian, Prashant Solanki, Sairaj Patil, Aman Khan, Atharva Ankolekar, Dhawal Kulkarni, Mohit Avasthi, Tushar Deshpande, Atif Attarwala, Deepak Shetty and Parikshit Valsangkar.

Elite Group D

Kerala: Sanju Samson (capt), Sachin Baby (vice-captain), Valsal Govind, Rohan Kunnummal, Vishnu Vinod, P.Rahul, Abdul Basit, S.Mithun, Akshay KC, Vaishakh Chandran, Basil Thambi, Vishweshwar Suresh, Nidheesh MD, Anand Joseph, Jalajj Saxena, Mohammad Azharuddeen, Vinoop Manoharan, Sijomon Joseph, Manu Krishnan

Maharashtra: Ruturaj Gaikwad (capt.), Rahul Tripathi (vice-capt.), Yash Nahar, Naushad Shaikh, Azim Kazi, Ankeet Bawane, Shamshuzama Kazi, Mukesh Choudhary, Pradeep Dadhe, Manoj Ingale, Ashay Palkar, Divyang Hinganekar, Jagdish Zope, Swapnil Fulpagar, Avdhoot Dandekar, Taranjit Singh Dhillon, Siddhesh Veer, Yash Kshirsagar, Pavan Shah, Dhanraj Pardeshi

Teams, Group, and Venues of Vijay Hazare Trophy 2021/22

The Vijay Hazare Trophy 2021 will feature 38 teams across six different groups – five Elite groups and one Plate group.

It will be played in seven cities – Mumbai, Guwahati, Thiruvananthapuram, Chandigarh, Rajkot, Ranchi, and Jaipur – with all the knockout matches set to be played in Jaipur.

Elite A (Mumbai, Guwahati): Andhra Pradesh, Odisha, Gujarat, Jammu and Kashmir, Himachal Pradesh, Vidarbha.

Elite B (Thiruvananthapuram): Mumbai, Tamil Nadu, Karnataka, Baroda, Bengal, Puducherry.

Elite C (Chandigarh): Delhi, Jharkhand, Haryana, Hyderabad, Saurashtra, Uttar Pradesh.

Elite D (Rajkot): Madhya Pradesh, Maharashtra, Chhatisgarh, Uttarakhand, Chandigarh, Kerala.

Elite E (Ranchi): Assam, Goa, Punjab, Railways, Rajasthan, Services.

Plate Group (Jaipur): Tripura, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Sikkim, Arunachal Pradesh, Mizoram, Bihar.

Schedule

DATE & DAY Round and Group MATCH TIME (IST) VENUE
8 December, Wednesday Round I – Group A Andhra Pradesh vs Odisha 9:00AM Bandra Kurla Complex, Mumbai
Round I – Group A Gujarat vs Jammu and Kashmir 9:00AM Brabourne Stadium, Mumbai
Round I – Group A Himachal Pradesh vs Vidarbha 9:00AM Dadoji Kandadev Stadium, Thane
Round I – Group B Mumbai vs Tamil Nadu 9:00AM St Xavier’s College Ground, Thumba
Round I – Group B Baroda vs Bengal 9:00AM Greenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Round I – Group B Karnataka vs Puducherry 9:00AM KCA Cricket Ground, Mangalapuram
Round I – Group C Delhi vs Jharkhand 9:00AM IS Bindra Stadium, Mohali
Round I – Group C Haryana vs Hyderabad 9:00AM MYS International Cricket Stadium, Mullanpur
Round I – Group C Saurashtra vs Uttar Pradesh 9:00AM Sector 16 Stadium, Chandigarh
Round I – Group D Madhya Pradesh vs Maharashtra 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Round I – Group D Chhatisgarh vs Uttarakhand 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium C
Round I – Group D Chandigarh vs Kerala 9:00AM Madhavrao Scindia Cricket Ground, Rajkot
Round I – Group E Punjab vs Rajasthan 9:00AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Round I – Group E Assam vs Goa 9:00AM JSCA Oval Ground, Ranchi
Round I – Group E Railways vs Services 9:00AM MECON Sail Stadium, Ranchi
Round I – Plate Group Bihar vs Mizoram 9:00AM Jaipur
Round I – Plate Group Arunachal Pradesh vs Tripura 9:00AM Jaipur
Round I – Plate Group Meghalaya vs Sikkim 9:00AM Jaipur
Round I – Plate Group Manipur vs Nagaland 9:00AM Jaipur
9 December, Thursday Round II – Group A Gujarat vs Odisha 9:00AM Bandra Kurla Complex, Mumbai
Round II – Group A Andhra Pradesh vs Vidarbha 9:00AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati
Round II – Group A Himachal Pradesh vs Vidarbha 9:00AM Dadoji Kandadev Stadium, Thane
Round II – Group B Baroda vs Mumbai 9:00AM St Xavier’s College Ground, Thumba
Round II – Group B Karnataka vs Tamil Nadu 9:00AM Greenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Round II – Group B Bengal vs Puducherry 9:00AM KCA Cricket Ground, Mangalapuram
Round II – Group C Delhi vs Hyderabad 9:00AM IS Bindra Stadium, Mohali
Round II – Group C Jharkhand vs Uttar Pradesh 9:00AM MYS International Cricket Stadium, Mullanpur
Round II – Group C Haryana vs Saurashtra 9:00AM Sector 16 Stadium, Chandigarh
Round II – Group D Chhatisgarh vs Maharashtra 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Round II – Group D Kerala vs Madhya Pradesh 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium C
Round II – Group D Chandigarh vs Uttarakhand 9:00AM Madhavrao Scindia Cricket Ground, Rajkot
Round II – Group E Goa vs Rajasthan 9:00AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Round II – Group E Punjab vs Railways 9:00AM JSCA Oval Ground, Ranchi
Round II – Group E Assam vs Services 9:00AM MECON Sail Stadium, Ranchi
Round II – Plate Group Arunachal Pradesh vs Nagaland 9:00AM Jaipur
Round II – Plate Group Bihar vs Meghalaya 9:00AM Jaipur
Round II – Plate Group Mizoram vs Sikkim 9:00AM Jaipur
Round II – Plate Group Manipur vs Tripura 9:00AM Jaipur
11 December, Saturday Round III – Group A Gujarat vs Himachal Pradesh 9:00AM Bandra Kurla Complex, Mumbai
Round III – Group A Andhra Pradesh vs Jammu & Kashmi 9:00AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati
Round III – Group A Odisha vs Vidarbha 9:00AM Dadoji Kandadev Stadium, Thane
Round III – Group B Baroda vs Puducherry 9:00AM St Xavier’s College Ground, Thumba
Round III – Group B Bengal vs Tamil Nadu 9:00AM Greenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Round III – Group B Karnataka vs Mumbai 9:00AM KCA Cricket Ground, Mangalapuram
Round III – Group C Hyderabad vs Saurashtra 9:00AM IS Bindra Stadium, Mohali
Round III – Group C Haryana vs Jharkhand 9:00AM MYS International Cricket Stadium, Mullanpur
Round III – Group C Delhi vs Uttar Pradesh 9:00AM Sector 16 Stadium, Chandigarh
Round III – Group D Chandigarh vs Chhatisgarh 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Round III – Group D Madhya Pradesh vs Uttarakhand 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium C
Round III – Group D Kerala vs Maharashtra 9:00AM Madhavrao Scindia Cricket Ground, Rajkot
Round III – Group E Goa vs Services 9:00AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Round III – Group E Assam vs Punjab 9:00AM JSCA Oval Ground, Ranchi
Round III – Group E Railways vs Rajasthan 9:00AM MECON Sail Stadium, Ranchi
Round III – Plate Group Sikkim vs Tripura 9:00AM Jaipur
Round III – Plate Group Bihar vs Nagaland 9:00AM Jaipur
Round III – Plate Group Manipur vs Meghalaya 9:00AM Jaipur
Round III – Plate Group Arunchal Pradesh vs Mizoram 9:00AM Jaipur
12 December, Sunday Round IV – Group A Andhra Pradesh vs Himachal Pradesh 9:00AM Bandra Kurla Complex, Mumbai
Round IV – Group A Gujarat vs Vidarbha 9:00AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati
Round IV – Group A Jammu & Kashmir vs Odisha 9:00AM Dadoji Kandadev Stadium, Thane
Round IV – Group B Puducherry vs Tamil Nadu 9:00AM St Xavier’s College Ground, Thumba
Round IV – Group B Baroda vs Karnataka 9:00AM Greenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Round IV – Group B Bengal vs Mumbai 9:00AM KCA Cricket Ground, Mangalapuram
Round IV – Group C Jharkhand vs Saurashtra 9:00AM IS Bindra Stadium, Mohali
Round IV – Group C Hyderabad vs Uttar Pradesh 9:00AM MYS International Cricket Stadium, Mullanpur
Round IV – Group C Delhi vs Haryana 9:00AM Sector 16 Stadium, Chandigarh
Round IV – Group D Chandigarh vs Madhya Pradesh 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Round IV – Group D Chhatisgarh vs Kerala 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium C
Round IV – Group D Maharashtra vs Uttarakhand 9:00AM Madhavrao Scindia Cricket Ground, Rajkot
Round IV – Group E Punjab vs Services 9:00AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Round IV – Group E Goa vs Railways 9:00AM JSCA Oval Ground, Ranchi
Round IV – Group E Assam vs Rajasthan 9:00AM MECON Sail Stadium, Ranchi
Round IV – Plate Group Arunachal Pradesh vs Manipur 9:00AM Jaipur
Round IV – Plate Group Meghalaya vs Mizoram 9:00AM Jaipur
Round IV – Plate Group Nagaland vs Tripura 9:00AM Jaipur
Round IV – Plate Group Bihar vs Sikkim 9:00AM Jaipur
14 December, Tuesday Round V – Group A Jammu and Kashmir vs Vidarbha 9:00AM Bandra Kurla Complex, Mumbai
Round V – Group A Himachal Pradesh vs Odisha 9:00AM Barsapara Cricket Stadium, Guwahati
Round V – Group A Andhra Pradesh vs Gujarat 9:00AM Dadoji Kandadev Stadium, Thane
Round V – Group B Bengal vs Karnataka 9:00AM St Xavier’s College Ground, Thumba
Round V – Group B Mumbai vs Puducherry 9:00AM Greenfield International Stadium, Thiruvananthapuram
Round V – Group B Baroda vs Tamil Nadu 9:00AM KCA Cricket Ground, Mangalapuram
Round V – Group C Haryana vs Uttar Pradesh 9:00AM IS Bindra Stadium, Mohali
Round V – Group C Delhi vs Saurashtra 9:00AM MYS International Cricket Stadium, Mullanpur
Round V – Group C Hyderabad vs Jharkhand 9:00AM Sector 16 Stadium, Chandigarh
Round V – Group D Kerala vs Uttarakhand 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
Round V – Group D Chandigarh vs Maharashtra 9:00AM Saurashtra Cricket Association Stadium C
Round V – Group D Chhatisgarh vs Madhya Pradesh 9:00AM Madhavrao Scindia Cricket Ground, Rajkot
Round V – Group E Assam vs Railways 9:00AM JSCA International Stadium Complex, Ranchi
Round V – Group E Rajasthan vs Services 9:00AM JSCA Oval Ground, Ranchi
Round V – Group E Goa vs Punjab 9:00AM MECON Sail Stadium, Ranchi
Round V – Plate Group Meghalaya vs Tripura 9:00AM Jaipur
Round V – Plate Group Manipur vs Sikkim 9:00AM Jaipur
Round V – Plate Group Arunachal Pradesh vs Bihar 9:00AM Jaipur
Round V – Plate Group Mizoram vs Nagaland 9:00AM Jaipur
KNOCKOUTS
21 December, Tuesday 1st Pre-Quarterfinal 9:00AM Jaipur
2nd Pre-Quarterfinal 9:00AM Jaipur
3rd Pre-Quarterfinal 9:00AM Jaipur
23 December, Thursday 1st Quarterfinal 9:00AM Jaipur
2nd Quarterfinal 9:00AM Jaipur
3rd Quarterfinal 9:00AM Jaipur
4th Quarterfinal 9:00AM Jaipur
25 December, Saturday 1st Semifinal 9:00AM Jaipur
2nd Semifinal 9:00AM Jaipur
27 December, Monday Final 9:00AM Jaipur

Which Vijay Hazare Trophy 2021/22 matches will be broadcast?

Select Vijay Hazare matches will be broadcast across the Star Sports Network and streamed online through Hotstar. The knockout matches and the final will also be broadcast through the network.


Get the latest cricket news here and like us on Facebook, and follow us on Twitter and Instagram for more such updates.